Mgr. Zdeňka Horníková, poslankyně Parlamentu ČR (členka výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu), v době přípravy almanachu starostka města Náchoda

Vážené dámy a pánové:

velice si cením toho, že mohu dnes prostřednictvím těchto řádků vyjádřit to, co cítím k "našemu" gymnáziu. Vážím si toho, že patřím mezi ty, kteří měli možnost prožít jedno z nejkrásnějších období v životě jako studenti gymnázia (1968-1971).

Nová přátelství, první lásky, první úspěchy i zklamání, Vážné chvíle, zodpovědná rozhodnutí, ale i veselé historky si nelze představit bez skvělých lidí. Těch, kteří stojí za katedrou, před svými studenty a jsou něčím víc, než pouhými pedagogy. Moudrost, zkušenost, smysl pro humor, ale i odvaha ctily ty, které jsme milovali, kterých jsme si vážili a kterým jsme to mnohdy nestihli dát najevo. Oni z nás v tom složitém období - přeměny dítěte v dospělce - vychovali lidi, kteří něco dokázali, kteří se za svůj život jednou nebudou muset stydět. To, že jsou z nás dnes lékaři, právníci, inženýři, učitelé a další odborníci, ale především snad slušní lidé, za to vděčíme také jim. Paním a pánům profesorům náchodského gymnázia.

Jim, přestože jich dnes již většina není mezi námi, patří velké poděkování a vzpomínka moje a dovoluji si říci i všech mých spolužáků.

Čas plyne, mnoho dalších studentů včetně našich dětí získalo maturitní vysvědčení. Dnes má naše gymnázium nový slušný kabát a je chloubou města Náchoda. Uvnitř však zůstávají naše staré vzpomínky a poděkování. Ráda bych popřála všem současným i budoucím studentům a pedagogům, aby se vraceli tak rádi, jako se do svého gymnázia vracím já a moji spolužáci.