MUDr. Lubor Nesládek a Aleš Fetters

Dva neohroženi kněží, P. Josef Blahník a P. Jaroslav Knittl

Zajisté by si zasloužili připomenutí i mnozí další, snad tito dva poslouží jako příklad... Náchodský rodák Josef Blahník maturoval na zdejším gymnáziu v roce 1938. Po absolvování semináře v Hradci Králové působil od roku 1943 jako kaplan v Úpici. Pak přešel do Červeného Kostelce, kde se stal později děkanem. Jeho aktivita, zejména vliv na mladé lidi byly trnem v oku tehdejšímu režimu, proto jej přeložili jako správce farnosti do Horního Starého Města u Trutnova, odtud pak do Předhradí u Skutče. Tam byl zatčen, více než rok vyšetřován v Pardubicích pro údajnou protistátní činnost, nakonec odsouzen k devíti letům žaláře, z nichž si šest let odpykal ve Valdicích a na Mírově.

Po propuštění našel v Náchodě jen místo dělníka na pile, kde mu přidělovali ty nejtěžší práce. Spoludělníci si ho pro jeho obětavost a poctivost záhy oblíbili a život se mu stával snesitelnějším. Vyučil se tesařem a nakonec se stal i mistrem.

Po zlepšení vztahů mezi státem a církví mu bylo nabídnuto místo duchovního správce ve Výskytné u Jihlavy. Pustil se tam hned do oprav kostela i fary, začal intenzivně pracovat s mládeží, jako dobrý muzikant zavedl i moderní chrámovou hudbu, spravoval dvě i tři farnosti. V roce 1970 byl tajně vysvěcen na biskupa. Jeho práce tak došla vysokého církevního uznání.

Po odchodu do důchodu ještě velmi často vypomáhal svým kolegům v okolí, ale nemoc, která začala ve vězení, se zhoršovala, a tak přes veškerou lékařskou péči umírá 23. listopadu 1989, když se ještě dověděl o pádu nepřátelského totalitního režimu.

Jeho oblibu i význam jeho postavení prokázala mimořádně velká účast církevních hodnostářů i spoluobčanů na jeho poslední cestě na staroměstský hřbitov v Náchodě.

Jaroslav Knittl měl život jen o málo snazší. Po maturitě na našem gymnáziu v roce 1941 ho jako mnohé další čekalo totální nasazení. Po válce vystudoval na filosofické fakultě Univerzity Karlovy učitelský obor čeština - filosofie. Studia ukončil v těžkém roce 1949. Necelých deset let učil na školách v Novém Hrádku, Krčíně a Novém Městě. V roce 1958 byl pro své náboženské přesvědčení ze školství propuštěn a pracoval pak jako řadový dělník v novoměstských podnicích.

V době politického uvolnění v roce 1968 odešel do Litoměřic studovat teologii. Padesátiletý studia v roce 1972 ukončil a byl vysvěcen na kněze, ovšem až do odchodu do důchodu pracoval v novoměstském Stavostroji.

Za velké osobní zadostiučinění i štěstí pokládal to, že mohl - byť jen jeden školní rok /1990-91/ učit jako důchodce na našem gymnáziu. Jeho velkou zásluhou a zároveň smyslem života bylo jeho nakladatelství Signum unitatis, v němž vydal desítky titulů teologické a filosofické literatury. Žel, nesetkaly se s takovým zájmem veřejnosti, jaký ve svých představách očekával. Velký ohlas však získaly prázdninové akademické týdny, organizované v Novém Městě nad Metují, na něž zval přední osobnosti duchovního života nejen z katolické církve. Jejich tradici udržují jeho pokračovatelé.

P. Jaroslav Knittl podlehl zákeřné nemoci na začátku června 1994.