Ing. Vlastimil Čejp

O historii pěveckého sboru studentů Jiráskova gymnázia

Projevem upřímného vztahu člověka k hudbě je zájem o její aktivní provozování. Pěvecký sbor je v podmínkách střední školy ideální formou, jak dát tomu vztahu reálnou a zároveň přitažlivou podobu.

Na těchto principech vznikl i pěvecký sbor studentů našeho gymnázia. Během roku 1984 se začalo na svých pravidelných zkouškách scházet prvních 5 členů začínajícího sboru. Tento počet se z počátku zvyšoval jen velmi pomalu. Při prvním veřejném vystoupení sboru u příležitosti slavnostního otevření nové tělocvičny účinkovalo jen 8 zpěváků. Bylo to 15. prosince 1984.

Na plakátech a tištěných programech koncertů se poprvé objevilo jméno sboru až v květnu 1985, při účinkování na festivalu Camerata Nova Náchod. S přibývajícím počtem veřejných vystoupení získával sbor zkušenosti, nové posluchače i nové zpěváky. Svůj první celovečerní koncert uskutečnili studenti gymnázia v prostorách Okresní galerie v červnu r. 1987. V prosinci téhož roku se také významně podíleli na vzniku tradice vánočních sborových koncertů, které se od té doby konají v Náchodě pravidelně. Studenti si sami našli pro svůj soubor jméno - Sboreček. Toto pojmenování, odrážející začátky činnosti sboru, žije dodnes, přestože nejsou již výjimkou koncerty, při kterých dnes zpívá i 40 zpěváků.

Na konci roku 1995, po více než 11 letech práce, má sbor za sebou na 170 veřejných vystoupení, při kterých provedl přes 100 vokálních skladeb. Díky zahraničním kontaktům školy i města byl pozván ke koncertování v Německu, Dánsku, Francii, Anglii, Polsku a Rakousku. Cestu do Německa absolvovali zpěváci Sborečku celkem čtyřikrát. Byly to především návštěvy střední školy amerických studentů žijících v Německu, kde se uskutečnily koncerty jak na německém území, tak na vojenské základně pro posluchače americké. Z těchto koncertů se později zrodily návštěvy a vystoupení amerických studentů v Náchodě a okolí. Archiv programů, plakátů a korespondence Sborečku se od r. 1984 naplnil množstvím dokumentů, které napovídají mnohé o činnosti sboru i zážitcích studentů. Jsou zde fotografie z novin, články, plakáty a programy v jazyce anglickém, dánském či německém. Vzácný je dopis velvyslankyně ČSFR v Dánsku, předaný zpěvákům gymnázia u příležitosti jejich koncertu v dánském Koldingu v r. 1992. Významný byl zájezd Sborečku do Anglie na konci června v r. 1993. Kromě koncertování se Warringtonu a okolí, měli studenti možnost navštívit Liverpool, Manchester, Cambridge i Londýn.

Krátce po návratu z Anglie vystoupil Sboreček ještě v Polsku u příležitosti Dnů česko-polské kultury. Následující cesty Sborečku s koncertováním v zahraničí se uskutečnily v roce 1995. Byl to v dubnu zájezd do Vídně a v září opět do Polska. Nejvýznamnější událostí roku 1995 bylo však další pozvání z Warringtonu, tentokrát na předvánoční období. Při svém druhém pobytu v Anglii, mimo svůj koncertní program, navštívili členové Sborečku i pobřeží západního Walesu a staroslavný Chester. Uskutečnili zde malý koncert, po kterém následovala návštěva katedrály a historických částí města.

Na podzim r. 1996 se naskytla našemu sboru vzácná příležitost k vystoupení na velvyslanectví České republiky ve Vídni. 16. září zahájili studenti gymnázia v prostorách velvyslanectví svým koncertem vernisáž výstavy českých výtvarníků. O tom, jak bylo přijato vídeňským obecenstvem vystoupení studentů náchodského gymnázia, informoval ředitele školy dopis kulturního rady velvyslanectví ze dne 17. 9. 1996.

"Vážený pane řediteli, dovoluji si Vám oznámit, že pěvecký sbor Jiráskova gymnázia v Náchodě vystoupil dne 16. září na kulturním večeru, který pořádalo velvyslanectví České republiky pro vybrané hosty. Dovolte mi, abych jménem pana velvyslance Ing. Jajtnera i jménem svým upřímně poděkoval Vám a opakovaně i pěveckému sboru Vašeho gymnázia a sbormistru panu Čejpovi za opravdu vzornou reprezentaci České republiky v zahraničí. Program vystoupení byl sestaven s citem a vkusem. Jeho bezchybné provedení vyvolávalo opakovaně mohutný potlesk přítomných, kteří se s hlubokým uznáním vyjadřovali také o vzorném chování studentů.

Vážený pane řediteli, je mi velkým potěšením sdělit Vám tyto skutečnosti a poprosit Vás, abyste znovu poděkoval členům studentského sboru jménem našeho velvyslanectví."

Zdaleka nejvíc práce odvádí Sboreček doma. Jsou to vánoční koncerty, vystoupení ve škole, na náchodské radnici a na dalších místech v Náchodě i okolí. Zvláštní místo zaujímají v historii Sborečku jeho setkání s osobností spisovatele Josefa Škvoreckého. Studenti mu zpívali při udělení čestného občanství na náchodské radnici v roce 1990 i při slavnostním otevírání Beránku v r. 1994, kde byl J. Škvorecký čestným hostem. Své shledání s rodným Náchodem popsal později v časopise Západ, kde připomněl i Sboreček:

"Ale to přijetí v Náchodě překonalo snad i přijetí v Praze. Když mi na radnici uděloval pan starosta Čermák- to je nový starosta za OF- čestné občanství, zpíval u toho smíšený sbor místního gymnázia tak krásně, že jsem snad v životě tak krásně sbor teenagerů zpívat neslyšel- a zpívali americké spirituály v českém překladu".

O návštěvě Josefa Škvoreckého v Náchodě i v Praze natočila kanadská televize filmový dokument, v němž použila jako hudební doprovod nahrávky skladeb zpívaných Sborečkem. Film byl v r. 1991 uveden jak v kanadské, tak v československé televizi.

Na 120 mladých lidí už získalo se Sborečkem vztah ke sborovému zpěvu. To je bilance snad nejcennější. Bylo by jen dobře, kdyby se historie studentského sboru dále rozvíjela.