Paed. Dr. Karel Výravský, zástupce ředitele Gymnázia v Broumově, mat. r. 1978

Vševědoucí nevědoucí

Závěry XV. sjezdu KSČ (12. - 16. dubna 1976) připadaly sedmnáctiletému studentovi Gymnázia v Náchodě dosti vševědoucí. Ale on si s tím hlavu neláme. Sám je nevědoucí. Má jiné starosti než zkoumat vševědoucnost KSČ.

Zítra máme dějepis. Snad nebude Jareš zkoušet. Vždycky tak čtrnáct dní vykládá a pak celou hodinu zkouší. Obojí umí perfektně - vykládat (až se mi z těch složitostí lidských dějin tají dech) i zkoušet (taky se mi tají dech). On je vůbec bezva. Aby ne - náš třídní!

Vševědoucí by chtěl být kdekdo. V sedmdesátých letech měla na vševědoucnost monopol KSČ. Zvykli jsme si na to jako na nutné zlo a ani nám tak zlé nepřipadalo.

Už se ta schůze SSM nějak táhne... vždy budeme pamětliví základní myšlenky marxismu-leninismu, že jen politická strana, která uznává vedoucí úlohu dělnické třídy... Hm, zajímavé. Taky uznávám vedoucí úlohu dělnické třídy, tak nač ty řeči kolem. Potřebuji ještě do knihkupectví, vyšel nový Páral.

Nepřipadalo nám tak zlé, protože se nám dobře žilo. Dveře na západ byly pootevřeny a nám stačilo tam nakukovat. Vše důležité měli v rukou vševědoucí a my dole jsme si chránili svůj malý socialistický konzum. Kdo se neprotivil, mohl realizovat i kus socialistické demokracie.

... pevným spojencem dělnické třídy je třída družstevních rolníků... Tedy proti družstevním rolníkům nic nemám, ale zato mám zítra ráno náhradní písemku z fyziky. Tylka (pardon, prof. Přikrylová) je hodná (a máme ji rádi), ale pedant. Systém náhradních písemek má dokonale propracovaný, uniknout nelze. Pořád lepší, než mít Holce, to bych asi tento ústav nedokončil. Neboť jestli se něco zcela vymyká mému humanitnímu chápání, pak určitě matematika, fyzika a Suchankova chemie.

Prostě život bez problémů. Základní postuláty rozvinuté socialistické společnosti byly dány, stačilo mezi nimi šikovně proplouvat a nenarážet. Že jsou v Sovětském svazu koncentrační tábory? Kdo o tom věděl? Že se u berlínské zdi střílejí lidé? To hlásil "jen" Hlas Ameriky. Že u nás "řádí" StB? Žádného "estébáka" jsem nepotkal. Že vyšla Charta 77? Její skutečné znění jsem si nemohl přečíst, i kdybych chtěl (a že jsem se po něm, pravda, ani nepídil).

... s hlubokou úctou se skláním před oběťmi fašistických a diktátorských režimů, před všemi, kdo jsou nuceni živořit v nelidských podmínkách koncentračních táborů a žalářů... Tak mě napadá, že jsem slíbil Nekvapilové báseň do soutěže Marušky Kudeříkové. Kdybych stihl autobus ve čtyři, mohl bych ještě něco vypotit. Ředitelka je dost přísná, ale má ráda poezii. A já taky.

Nepídil, neboť jsem právě roztahoval křídla mládí. Nevědoucí křídla mládí. Nevědoucí o složitostech dospělého života stejně jako třeba o stinných stránkách socialismu. Ale zároveň křídla vševědoucí - o kráse života, o chuti do života, o touze poznávat (třebas jen v rámci omezené socialistické skutečnosti) a něco prožívat (třebas "jen" první taneční, první lásky, školní výlety a brigády, a schůze SSM? ty se rozuměly samy sebou).

Tak ještě pozdravný projev vedoucího delegace Komunistické strany Sovětského svazu soudruha A. P. Kirilenka. A šmytec. Ruštinu se učit na zítra nebudu. S Jochovou je řeč. Mít Másla, asi bych žebříček hodnot pootočil. Škoda, že už nemáme Červinku, pro něj jsme byli páni studenti. Miloval jsem ho i s jeho ruštinou. Ještě že situaci zachraňuje Kadečková (ne tedy s ruštinou), která nám taky vyká. A to je na jejím zeměpise nejlepší. Potlesk pro svazáky a závěry XV. sjezdu KSČ. Príma, rád zatleskám, když je konec. Honem domů, pojedu na kole, venku je tak krásně!

Vážení vševědoucí čtenáři, doufám, že jsi z mé nevědoucí schizofrenické povídky pochopil i schizofrenii sedmdesátých let. Dnes ji chápu i já - ovšem s odstupem dvaceti let. Tenkrát jsem ji nechápal, vlastně jsem o ní nevěděl. Jsem tomu rád a nestydím se za to. Jinak by moje vzpomínky na sedmdesátá léta nemusely být tak šťastné.

Děkuji všem výše jmenovaným (i nejmenovaným) žijícím (i již zesnulým) profesorům náchodského gymnázia, že do mého studentského života přílišnou schizofrenii své doby nevnášeli a že se více než vševědoucími - nevědoucími závěry XV. sjezdu KSČ řídili stále platným Jiráskovým "Květ citu, světlo rozumu, ó školo pěstuj a zasaď kořen povah rozhodných".