Jiří Marel

Skladatel Podorlicka Václav Marel

Narodil se 18. 7. 1904 v Opočně v rodině učitele. Od dětství měl lásku k hudbě. Učil se hře na klavír a housle. Jeho prvním učitelem hudby mu byl otec a později učitel Novák, který u něho objevil i pěvecké schopnosti. Marelovi žili v Dobrušce do r. 1915 a potom se přestěhovali do Náchoda, kde mladý Václav studoval na gymnáziu. Maturoval 12. 6. 1923. Marelovi bydleli pod zámkem v Grimově vile. V Náchodě se zdokonalil ve hře na klavír, ve zpěvu i v hudební teorii. Vliv na něj měli zejména učitel František Gregora (hudební teorie, dirigování), prof. Augustin Sedláček (varhany) a prof. Jaroslav Hnátek (zpěv). Mladý Marel o tom napsal v článku "Můj Náchod" (Almanach 50 let gymn. v Náchodě, 1947, s. 86 n.)

V Praze studuje na filosofické fakultě UK dějepis a zeměpis, také hudební vědu u prof. Zd. Nejedlého a J. B. Foerstera. V roce 1934 nastupuje v Písku na gymnáziu jako středoškolský profesor. Svá studentská léta v Náchodě opěvuje ve svých Náchodských písničkách, kterých je na padesát a v mnohém připomínají známé písničky Hašlerovy. K Podorlickému kraji se váže jeho rozměrná hudební tvorba orchestrální, např. cyklus 4 symfonických básní "Můj kraj" s názvy jednotlivých jeho částí Opočen, Ratibořice, Náchod, Hory. Jeho největším dílem je pětivětá "Broumarská symfonie" pro sóla, sbor a orchestr, věnovaná rodnému kraji na text JUDr. Václava Kašpara. Napsal i Směs lidových a národních písní z Podorlicka pro smíšený sbor a klavír, mnoho sborových a komorních skladeb. K jeho rodnému kraji se váže i nedokončená opera "Selská bouře" na námět Jiráskova "Jana Výravy". Jeho dětská opera "Česká pohádka" se hrála v r. 1932 v Osvobozeném divadle v Praze a také v r. 1948 v jeho rodném Opočně.

V Písku působil prof. Václav Marel až do své smrti 9. 12. 1964. Učil zde na gymnáziu, také na lesnické technické škole a mnoha dalších školách v Písku, v Prachaticích a Vodňanech. V Písku byl velmi činný na poli hudby. Působil jako sbormistr PS Hlahol, výborný klavírní doprovazeč, hudební kritik a organizátor koncertů. Jeho skladby většinou pocházely z doby jeho působení v jižních Čechách. Měl také krásný hrdinný tenor, který zejména uplatnil v Praze v PS Smetana, s kterým pod vedením prof. Fr. Spilky procestoval skoro celou Evropu. Jeho komorní klavírní skladby a umělé písně byly naposledy provedeny v r. l994 v Písku a Opočně k jeho výročí. Vzhledem k jeho velké skromnosti je jeho dílo málo známé veřejnosti.